Avanpremieră pentru EURO 2023 la volei feminin

NaÈ›ionala feminină a României s-a clasat ultima în Grupa B din Golden League 2023

Dacă în Golden League 2022 a jucat semifinale, a pierdut în tie-break È™i s-a clasat finalmente pe locul 3, naÈ›ionala feminină de volei a României a ratat complet ediÈ›ia 2023 a competiÈ›iei! Golden League 2023 este un turneu de... uitat repede pentru tricolore, care au făcut parte din Grupa A È™i au ocupat locul 3 în clasamentul final, din trei echipe... România a obÈ›inut o singură victorie, 3:1 cu Cehia în deplasare. Celelalte meciuri s-au încheiat cu scorul de 1:3, acasă cu Cehia È™i în dubla cu Slovacia. În clasament, pe primul loc s-a clasat Cehia, cu trei victorii, urmată de Slovacia, cu două.

Antrenorii echipei naționale sunt Guillermo Naranjo, Radu Began și Sotiris Gkotsis, iar din lot au făcut parte următoarele jucătoare:

coordonatoare:
Ramona Postea, Marisa Radu
universali: Elizabet Inneh, Iuna Zadorojnai
centri: Diana Ariton, Andra Badiu-Savu, Raisa Ioan, Denisa Ionescu, Dalia Vîrlan
extreme: Adelina Budăi-Ungureanu, Antonia Gheți, Adriana Matei, Sorina Miclăuș, Georgiana Popa
libero: Alexandra Ciucu, Andra Cojocaru, Diana VereÈ™

Din lotul lărgit au mai făcut parte Iarina Axinte, Alexandra Spînoche, Simina Străchinescu, Daiana Roman È™i Rodica Buterez.

Celelalte două grupe au avut următoarea componență:

Grupa A: 1. Belgia 3 victorii, 9 puncte; 2. Suedia 3v, 8p; 3. Bosnia-Herțegovina 0v
Grupa C: 1. Ucraina 3 victorii; 2. Franța 2v; 3. Ungaria 1v

Cele trei câÈ™tigătoare de grupă plus Suedia, echipa de pe locul 2 cu cea mai bună linie de clasament, s-au calificat în semifinale. Ucraina a eliminat Cehia cu o dublă victorie, 3:0 la Piatra NeamÈ› È™i 3:1 în deplasare, iar Suedia, revelaÈ›ia competiÈ›iei, a învins Belgia cu 3:2 acasă È™i cu 3:0 în deplasare! În finală, Ucraina nu a cedat niciun set în dubla manșă cu Suedia (turul la Piatra NeamÈ›, returul la Lund).