Campionatul European de volei masculin pentru seniori, ediția 2019

Serbia a cucerit titlul continental și la masculin!

Campionatul European de volei masculin pentru seniori, ediția 2019, s-a încheiat cu victoria Serbiei, care confirmă că este țara cu cel mai valoros volei de pe continent. Băieții au cucerit și ei medaliile de aur, la fel ca fetele în urmă cu două săptămâni, după o victorie în patru seturi în finala cu Slovenia. A fost un turneu final istoric (12-29 septembrie 2019), primul găzduit de patru țări - Franța, Slovenia, Belgia și Olanda - și primul cu 24 de echipe la start.

Reamintim că, aflată la primul său turneu final de Campionat European, după o absență de 24 de ani, România a terminat pe ultimul loc în grupă, la egalitate cu Grecia şi Portugalia la primele trei criterii de departajare, respectiv meciuri câştigate, puncte de clasament și setaveraj, dar ai noștri au avut punctaveraj inferior. Tricolorii au ocupat locul 21 în ierarhia finală.

finala mare: Serbia - Slovenia 3:1

După finala de la Ljubljana, CEV a anunțat și cele două Dream-Team-uri ale competițiilor pe care le-a organizat:

Feminin: Maja Ognjenovic (Serbia) - Tijana Bošković (Serbia) - MVP, Eda Erdem (Turcia), Agnieszka Kakolewska (Polonia), Brankica Mihajlovic (Serbia), Miriam Sylla (Italia), Simge Sebnem Aköz (Turcia) - libero

Masculin: Benjamin Toniutti (Franța) - Aleksandar Atanasijevic (Serbia), Jan Kozamernik (Slovenia), Srecko Lisinac (Serbia), Uros Kovacevic (Serbia) - MVP, Wilfredo Leon (Polonia), Jani Kovačič (Slovenia) - libero