Cupa României la volei feminin, ediția 2017-2018, sferturi de finală, rezultate din manșa tur

Blajul și Bacăul sunt primele formații calificate în Final Four

Marți, miercuri și joi au fost programate șase meciuri contând pentru ediția 2017-2018 a Cupei României la volei feminin, faza sferturilor de finală. În mod normal, miercuri era programată doar manșa tur a sferturilor, însă CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș și Universitatea NTT Data Cluj au fost de acord să joace ambele manșe ale disputelor cu CSM Volei Alba Blaj și Știința Bacău pe terenul adversarelor. De remarcat că, în dubla Tîrgu Mureș - Blaj, returul s-a jucat înaintea manșei tur...

Conform așteptărilor, campioana și deținătoarea Cupei României (FOTO) a trecut fără probleme de Medicina și a devenit prima echipă calificată în Final Four-ul programat pe 27 și 28 aprilie 2018. Același scenariu și în privința Științei Bacău, gazdă la ambele meciuri în compania studentelor clujene. După victoriile din tur, obținute în Banat, CSM Târgoviște și CSM București sunt și ele 99% calificate.

Rezultatele și programul Cupei României la volei feminin

sferturi de finală, manșa tur, 29 noiembrie 2017:

CSM Lugoj - CSM Târgoviște 0:3 (22:25, 21:25, 18:25) - meci jucat pe 28 noiembrie 2017

CSM Volei Alba Blaj - CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș 3:0 (25:11, 25:12, 25:16) - 6-0 scor final general (manșa retur s-a disputat înainte de manșa tur!!!)

Știința Bacău - Universitatea NTT Data Cluj 3:0 (25:9, 25:18, 25:18)

UVT Agroland Timișoara - CSM București 0:3 (14:25, 22:25, 18:25)

sferturi de finală, manșa retur, 17 ianuarie 2018:

CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș - CSM Volei Alba Blaj 0:3 (15:25, 11:25, 19:25) - meci jucat pe 28 noiembrie 2017, la Blaj

Universitatea NTT Data Cluj - Știința Bacău 0:3 (15:25, 11:25, 19:25) - meci jucat pe 30 noiembrie 2017, la Bacău - 0-6 scor final general

CSM Târgoviște - CSM Lugoj

CSM București - UVT Agroland Timișoara

În sferturi de finală se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care acumulează mai multe puncte pe ansamblul celor două manșe (se aplică sistemul din faza eliminatorie a Cupelor Europene). Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3:0 sau 3:1, 2 puncte pentru victorie cu 3:2, 1 punct pentru înfrângere cu 2:3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0:3 sau 1:3 (exact ca în campionat). Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manșe, se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate mai departe, indiferent de setaveraj. Astfel, dacă fiecare echipă câștigă cu 3:2 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă fiecare echipă câștigă cu 3:0 sau 3:1 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă o echipă câștigă cu 3:0 sau 3:1, iar cealaltă cu 3:2, prima echipă merge mai departe.

CLICK AICI pentru primele rezultate din Cupa României la volei feminin, ediția 2017-2018

CLICK AICI pentru rezultatele din Cupa României la volei masculin

Pareri
Pt frv (29/11/17 20/51/40)
La volei masculin , faceti o serie de 8 echipe pt A1 si una de 8 echipe la A2 . De ce sa cheltuim bani cu deplasari la Cluj , Baia Mare , Dej , Timisoara ; cand , in afara de Zalau , nu am avea ce cauta si cheltui bani .
Pentru pt frv (30/11/17 22/50/22)
Nu ati dori sa jucati numai acasa? Sau mai bine ramaneti in A1 numai voi cu Zalaul si jucati pana va plictisiti! Daca tot sunteti aroganti!
Pt frv (01/12/17 14/02/31)
Ma refeream la faptul ca echipele pomenite mai sus nu au ce cauta in A1 . Am face economie si am fi mai odihniti in cupele europene .
Pentru pt frv (01/12/17 16/35/16)
Si campionatul ar dura 6 luni. Ce fac jucatorii in celelalte 6 luni? La munca!?
Pt volei (01/12/17 20/03/03)
Da , echipele pomenite , au asa zisi jucatori care au joobb-uri . Este ceva normal , nu esti profesionist , la munca cu tine . EXEMPLE de la echipele enumerate : Borota , Valcerean , Tutea , Dascalu , Scisz , Pastean , Aleksic , Raileanu . Din cauza deplasarilor in A....l , noi pierdem timp si bani .Mergem la TM , pt ce ? Mergem la BM pentru ce ? Mergem la CJ , pentru ce ?.
.... (02/12/17 02/07/44)
N-ai inteles nimic! BM a batut Dinamo la ea acasa; Cj a fost aproape SA fure punct stelei...dejul oricand poate imcurca orice echipa "profesionista" cum zici tu, jucatori platiti cu o gramada de bani, in special straini...care in campionatul intern sunt zmei...dar cand scot capul afara sunt Vai de mama lor! Nu stiu cat de "profesionist" esti Tu..de gandesti in halu' asta!
:.... (02/12/17 07/20/14)
Dej cu Cluj Napoca si Explorari cu css2 , astea sunt derby/ulrile si ambitiile voastre . Pe vremuri la noi se numea Campionat Onoare , asa ar trebui sa se numeasca si pentru voi , unde o mai puteti include pe TM , nu sa facem noi sute de km pe degeaba .
Parerea dumneavoastra (campurile marcate cu * sunt obligatorii)