Cupa României la volei masculin, ediția 2017-2018, sferturi de finală, rezultatele din manșa retur

Arcada, Craiova, Zalăul și Tricolorul sunt formațiile care vor lupta pentru trofeu

Deținătoarea trofeului, Arcada Galați, a devenit marți prima echipă calificată în semifinalele Cupei României la volei masculin, după un succes în trei seturi pe terenul lui Dinamo București (FOTO). Învingătoarea competiției va fi desemnată după Final Four-ul care va avea loc pe 5 și 6 mai 2018.

Miercuri a fost programată manșa retur și pentru celelalte dispute din sferturi de finală. Echipele din Craiova și Zalău și-au valorificat victoriile de trei puncte din tur și plusul de valoare, în ciuda opoziției Unirii Dej, care a câștigat primul set.

În ultima partidă a zilei, Steaua a jucat pe teren propriu cu Tricolorul, cele duă echipe oferind din nou o partidă memorabilă, de cinci seturi, ca și sâmbătă, în campionat, la Ploiești. De data aceasta au învins prahovenii, care au revenit de la 2:0 la seturi în favoarea gazdelor!

Rezultatele Cupei României la volei masculin

sferturi de finală, manșa tur, 15 noiembrie 2017:

CSM București - SCM U. Craiova 1:3 (12:25, 19:25, 25:23, 15:25)

ACSVM Zalău - Unirea Dej 3:1 (25:18, 25:13, 21:25, 25:13)

Tricolorul LMV Ploiești - Steaua București 3:0 (25:22, 25:21, 25:21)

Arcada Galați - Dinamo București 3:1 (25:19, 27:29, 25:18, 25:18) - meci jucat pe 29 noiembrie 2017

sferturi de finală, manșa retur, 13 decembrie 2017:

Dinamo București - Arcada Galați 0:3 (22:25, 20:25, 21:25) - meci jucat pe 12 decembrie 2017 - 0-6 scor final general

SCM U. Craiova - CSM București 3:0 (25:22, 25:22, 25:16) - 6-0 scor final general

Unirea Dej - ACSVM Zalău 1:3 (25:21, 21:25, 15:25, 22:25) - 0-6 scor final general

Steaua București - Tricolorul LMV Ploiești 2:3 (28:26, 25:16, 24:26, 22:25, 18:20) - 1-5 scor final general

CLICK AICI pentru primele rezultate din Cupa României la volei masculin, ediția 2017-2018

CLICK AICI pentru detalii despre Cupa României la volei feminin

Pareri
cristi (14/12/17 16/05/50)
La meciul Steaua - Ploiesti scorul general este chiar 2-6 si nu 1-5 cum gresit ati scris.
Alin (14/12/17 16/36/11)
Unde sint cei care îl ridicau in slavi pe tanase in detrimentul lui stancu?au fost reduși la tăcere când Steaua a suferit sg înfrângere la ea acasă...frumos meciul, palpitant și păcat ca Steaua a pierdut pe mâna antrenorului in timp ce Sergiu a câștigat prin schimbările inspirate!!
admin (14/12/17 18/02/57)
Pentru Cristi: E vorba de puncte, nu de seturi. În sferturi de finală se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care acumulează mai multe puncte pe ansamblul celor două manșe (se aplică sistemul din faza eliminatorie a Cupelor Europene). Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3:0 sau 3:1, 2 puncte pentru victorie cu 3:2, 1 punct pentru înfrângere cu 2:3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0:3 sau 1:3 (exact ca în campionat). Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manșe, se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate mai departe, indiferent de setaveraj. Astfel, dacă fiecare echipă câștigă cu 3:2 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă fiecare echipă câștigă cu 3:0 sau 3:1 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă o echipă câștigă cu 3:0 sau 3:1, iar cealaltă cu 3:2, prima echipă merge mai departe.