Cupele Europene la volei, ediția 2019-2020, programul echipelor românești

Arcada și Zalăul au nevoie să câștige setul de aur pentru a merge mai departe

Cupele Europene la volei programează săptămâna aceasta meciuri pentru cele două echipe masculine românești care au rămas în competițiile continentale inter-cluburi. Atât Arcada, cât și Zalăul au cedat în deplasare manșa tur, fără set câștigat, și sunt foarte aproape de eliminare. Ambele au nevoie de victorie cu 3:0 sau 3:1 în jocul retur, apoi trebuie să se impună în setul de aur pentru a merge mai departe în competițiile respective!

Programul echipelor românești în Cupele Europene la volei:

MASCULIN

Cupa CEV, optimi de finală, manșa retur:

CSM Arcada Galați - Galatasaray HDI Istanbul (Turcia) (miercuri 12 februarie 2020, ora 18.00) - în tur: 0:3

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: United Volleys Frankfurt (Germania) sau Arkas Izmir (Turcia) - 2:3 în tur

Cupa Challenge, optimi de finală, manșa retur:

ACS Volei Municipal Zalău - VK CEZ Karlovarsko (Cehia) (miercuri 12 februarie 2020, ora 18.00) - în tur: 0:3

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: Aluron Virtu CMC Zawiercie (Polonia) sau Spor Toto SC Ankara (Turcia) - 3:0 în tur

FEMININ

Liga Campionilor, Grupa D, etapa a 6-a și ultima din faza grupelor:

CSM Volei Alba Blaj - Vasas Óbuda Budapesta (Ungaria) (marți 18 februarie 2020, ora 17.00)

Celălalt meci din Grupa D: A. Carraro Imoco Volley Conegliano (Italia) - Nantes HB (Franța) (marți 18 februarie 2020, ora locală 19.00, ora 20.00 în România)

Clasament Grupa D: 1. Conegliano 5 victorii (14 puncte, setaveraj 15:2); 2. Nantes 3v (9p, 10:8); 3. BLAJ 2v (6p, 7:11); 4. Vasas 0v (1p, 4:15).