Cupele Europene la volei, ediția 2019-2020, rezultatele de joi ale echipelor românești
Cupele Europene la volei, ediția 2019-2020, rezultatele de joi ale echipelor românești

CSM Volei Alba Blaj, la prima victorie în Liga Campionilor

Cupele Europene la volei au programat săptămâna aceasta meciuri pentru toate cele opt echipe românești care s-au înscris în competițiile continentale inter-cluburi. Bilanțul săptămânii cuprinde patru calificări și trei eliminări.

La Budapesta, CSM Volei Alba Blaj (FOTO) a reușit prima victorie în faza grupelor din Liga Campionilor, însă pentru a ajunge în faza eliminatorie a competiției trebuie să câștige tot până la final, inclusiv în fața lui Conegliano, la Sibiu.

Rezultatele echipelor românești în Cupele Europene la volei:

FEMININ

Liga Campionilor, Grupa D, etapa a treia:

Vasas Óbuda Budapesta (Ungaria) - CSM Volei Alba Blaj 1:3
(20:25, 16:25, 25:13, 18:25)

Au evoluat pentru Blaj: Stoltenborg 5p - Baciu 22p, Ninkovic 12p (5 blocaje), Aleksic 11p (6 blocaje), Gommans 6p, Busa 9p, Popovic-libero.
Au mai intrat: Knip, Cirovic, Gamma.
Rezerve neutilizate: Oiwoh, Rus, Alupei, Cheluță-libero.
Antrenori: Darko Zakoc și Constantin Alexe.

Celălalt meci din Grupa D: Nantes HB (Franța) - A. Carraro Imoco Volley Conegliano (Italia) 0:3 (22:25, 18:25, 22:25)

Clasament Grupa D: 1. Conegliano 3 victorii (8 puncte, setaveraj 9:2); 2. Nantes 2v (6p, 6:4); 3. BLAJ 1v (3p, 4:7); 4. Vasas 0v (1p, 3:9). 

Cupa CEV, 16-imi de finală, manșa retur:

Fatum Nyiregyhaza (Ungaria) - CSM Târgoviște 3:2 (14:25, 25:18, 25:14, 18:25, 16:14) - 3:2 în tur - 4-2 scor final general

Au evoluat pentru Târgoviște: Calotă - Buterez 9p, Prokopic 12p (3 blocaje), Sredic 6p, Herrera Alvarez 27p (3 blocaje), Trică 6p, Vukomanovic-libero.
Au mai intrat: Bălae 1p, Van de Vyver 3p, Starcevic 4p, Muller 1p.
Rezervă neutilizată: Pamfil-libero.
Antrenori: Dragan Nesic și Alexandru Cosma.

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: Mladost Zagreb (Croația) - a eliminat-o pe OK Kastela (Croația) cu un dublu 3:0

Cupa Challenge, 16-imi de finală, manșa retur:

Dukla Liberec (Cehia) - CSM Lugoj 3:2 (26:28, 25:19, 25:22, 17:25, 15:12) - 0:3 în tur - 2-4 scor final general

Au evoluat pentru Lugoj:
Balintoni 3p - Kocic 19p, Petra 17p (3 blocaje, 3 ași), Roman 9p, Ignjic 13p, L. Petria 3p, Ad. Popa-libero.
Au mai intrat: G. Popa 4p, Panțîru 1p, Badiu-Savu 2p, Albăstroiu, Cauc, Bărbulescu-libero. 
Rezerve neutilizate: - .
Antrenori: Ugljesa Segrt și Dragan Grbic.

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: THY Istanbul (Turcia) - a eliminat-o pe Ibsa CV CCO 7 Palmas (Spania) cu un dublu 3:0 (ambele meciuri s-au jucat la Istanbul, pe 3 și 4 decembrie)

Știința Bacău
- Kairos Ponta Delgada (Portugalia) 3:1 (27:25, 25:15, 15:25, 25:16) - 3:0 în tur - 6-0 scor final general

Au evoluat pentru Bacău: Kapelovies 2p - Dascălu 9p, Faleș 6p (3 ași), Grudina 5p, Koleva 12p, Rogojinaru 18p, Sain-libero.
Au mai intrat:
Pihlajamaki 5p, Ciocian 2p, Dițu 3p, Stoian 5p, Nowak 1p, Ciucu-libero. 
Rezerve neutilizate: - .
Antrenori: Florin Grapă, Aurel Cazacu și Răzvan Purice.

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: Dresdner SC (Germania) - a eliminat-o pe LLC "SC Prometey" Kamienskie (Ucraina) cu un dublu 3:0

MASCULIN

Cupa CEV, 16-imi de finală, manșa retur:

CSM Arcada Galați - Savo Volley Kuopio (Finlanda) 3:0 (25:20, 25:15, 25:18) - 3:0 în tur - 6-0 scor final general

Au evoluat pentru Arcada: Hernan - Klapwijk 12p (3 blocaje, 3 ași), V. Talpă 5p, Bissette, Bala 7p, Kollo 7p, Cabrera-libero.
Au mai intrat: Terzic, C. Matei 6p, Georgiev 3p, Carrasco 2p, Cuciureanu 1p, Cristudor 3p.
Rezervă neutilizată: Lefterache-libero.
Antrenori: Sergiu Stancu și Răzvan Tănăsescu.

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: Galatasaray HDI Istanbul (Turcia) - 3:1 în tur și 0:3 în retur cu Dukla Liberec (Cehia) - 15:11 în setul de aur

Arkas Izmir (Turcia) - Dinamo București (joi 19 decembrie 2019, ora locală 19.00, ora 18.00 în România) - 3:0 în tur

- următorul adversar al echipei calificate mai departe:
United Volleys Frankfurt (Germania) - 2:3 în tur (acasă!) și 3:1 în retur cu Șahtior Soligorsk (Belarus)

Cupa Challenge, 16-imi de finală, manșa retur:

ACS Volei Municipal Zalău
- Gentofte Volley (Danemarca) 3:0 (25:20, 25:20, 25:19) - 2:3 în tur - 4-2 scor final general

Au evoluat pentru Zalău: Bartha 1p - Cherbeleață 13p (3 ași), Sinkkonen 8p, Ghionea 7p, Leo Dal Bosco 12p, Lintz Leite 7p, Skundric-libero.
Au mai intrat: Muscină, Darlaczi, Gavriz-libero.
Rezerve neutilizate: Șomoi, Pașcan, D. Szabo, Spînu.
Antrenori: Bogdan Tănase și Bogdan Nicolae.

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: VK CEZ Karlovarsko (Cehia) - 3:1 și 3:0 cu Stroitel Minsk (Belarus)

Kladno Volejbal cz (Cehia) - SCM U. Craiova 3:0 (25:17, 25:23, 25:15) - 3:2 în tur - 5-1 scor final general

Au evoluat pentru Craiova: I. Jovanovic 4p - Lică 12p, Șt. Lupu 5p, R. Olteanu 1p, Wawrzynczyk 2p, Suson 11p, Majstorovic-libero.
Au mai intrat: Sestan 4p, Călin 1p, Grigoraș 2p, Diaconescu-libero.
Rezerve neutilizate: Teleleu, Georgescu.
Antrenori: Dănuț Pascu și Claudiu Mitru.

- următorul adversar al echipei calificate mai departe: SC Portugal Lisboa (Sporting Lisabona, Portugalia) - 1:3 în tur și 3:0 în retur cu Calcit Volley Kamnik (Slovenia) - 15:8 în setul de aur

Pareri
Nu sunt pareri pentru aceasta stire.
Parerea dumneavoastra (campurile marcate cu * sunt obligatorii)
Nume *
E-mail
Parere *
Cod securitate *
 
Sondaje
Sondaj
Sondaje
Newsletter
Aboneaza-te la newsletter-ul nostru, pentru a primi cele mai noi stiri din volei !
Abonare
Dezabonare