Notice: Undefined index: s_denumire in /home/voleirom/public_html/includes/php/pagina/pagina.php on line 29
Primele rezultate din Cupa României la volei masculin, ediția 2017-2018

Tricolorul - Steaua va fi "șocul" sferturilor de finală

La sfârșitul săptămânii trecute s-au desfășurat primele meciuri oficiale din voleiul românesc la nivel de seniori. Competiția a fost Cupa României la masculin, iar cele patru partide contând pentru faza optimilor de finală s-au disputat în manșă unică, pe terenul primei echipe trase la sorți.

Trei jocuri s-au încheiat cu victorii rapide, în trei seturi, obținute de formațiile vizitatoare, în condițiile în care echipele din Cluj, Baia Mare și Timișoara sunt interesate mai mult de campionat, conștiente că aveau șanse mici de calificare în Final Four. Singura nou-promovată care merge mai departe este Dinamo București (FOTO), blazonul clubului obligând gruparea din Capitală să încerce să se bată de la egal la egal cu rivala de o viață, Steaua.

În sferturi, Craiova și Zalăul pornesc cu prima șansă, cel puțin teoretic, iar celelalte două dispute, Arcada Galați - Dinamo București și Tricolorul LMV Ploiești - Steaua București, rămân deschise oricărui rezultat, mai ales că se joacă tur-retur.

Federația Română de Volei a decis să păstreze, în mare parte, sistemul de desfășurare din sezonul trecut, însă a renunțat la semifinalele tur-retur, revenind la Final Four (va avea loc pe 27 și 28 aprilie 2018, la feminin, respectiv pe 5 și 6 mai 2018, la masculin). Ca și până acum, primele patru clasate din campionatul precedent (reprezentantele României în Cupele Europene) au fost exceptate de la primul tur (optimi de finală) și vor debuta abia în sferturi. Deținătoarele trofeului sunt CS Volei Alba-Blaj, la feminin, și Arcada Galați, la masculin.

Rezultatele și programul Cupei României la volei masculin

optimi de finală (s-a jucat sâmbătă 30 septembrie 2017, în manșă unică, pe terenul primei echipe):

disputa 1: Universitatea Cluj - Unirea Dej 0:3 (13:25, 23:25, 15:25)

disputa 2: Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare 3:1 (25:18, 19:25, 28:26, 25:20) - meci jucat vineri 29 septembrie 2017

disputa 3: CSȘ 2 CNE Baia Mare - Tricolorul LMV Ploiești 0:3 (14:25, 17:25, 13:25)

disputa 4: CSU Universitatea de Vest Timișoara - CSM București 0:3 (19:25, 19:25, 23:25)

sferturi de finală (se joacă tur-retur, pe 15 noiembrie și 13 decembrie 2017):

disputa 5: CSM București - SCM U. Craiova

disputa 6: ACSVM Zalău - Unirea Dej

disputa 7: Arcada Galați - Dinamo București

disputa 8: Tricolorul LMV Ploiești - Steaua București

Programul Cupei României la volei feminin

optimi de finală (se joacă miercuri 25 octombrie 2017, în manșă unică, pe terenul primei echipe):

disputa 1: CSM Lugoj stă

disputa 2: Dinamo București - ACS Agroland Timişoara

disputa 3: Universitatea NTT Data Cluj - ACS Penicilina Iaşi

disputa 4: CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș stă

sferturi de finală (se joacă tur-retur, pe 29 noiembrie 2017 și 17 ianuarie 2018):

disputa 5: CSM Lugoj - CSM Târgoviște

disputa 6: CS Volei Alba-Blaj - CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș

disputa 7: Știința Bacău - învingătoarea disputei 3

disputa 8: învingătoarea disputei 2 - CSM București

În sferturi de finală se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care acumulează mai multe puncte pe ansamblul celor două manșe (se aplică sistemul din faza eliminatorie a Cupelor Europene). Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3:0 sau 3:1, 2 puncte pentru victorie cu 3:2, 1 punct pentru înfrângere cu 2:3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0:3 sau 1:3 (exact ca în campionat). Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manșe, se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate mai departe, indiferent de setaveraj. Astfel, dacă fiecare echipă câștigă cu 3:2 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă fiecare echipă câștigă cu 3:0 sau 3:1 câte un meci, se joacă set de aur. Dacă o echipă câștigă cu 3:0 sau 3:1, iar cealaltă cu 3:2, prima echipă merge mai departe.

Pareri

Notice: Undefined index: stire_parere in /home/voleirom/public_html/stiri.php on line 42