Rezultatele etapei a 7-a din Divizia A1 la volei masculin

Campionii au pierdut și la Galați

Etapa a 7-a din Divizia A1 la volei masculin a început sâmbătă și a durat până luni. Cele trei meciuri de sâmbătă s-au încheiat cu așteptate victorii ale gazdelor, care nu au cedat niciun set.

Duminică a fost programat cel mai așteptat joc al rundei, un duel direct între două candidate la titlu, Arcada Galați și ACS Volei Municipal Zalău (FOTO). Gazdele au cucerit trei puncte extrem de prețioase, în condițiile în care sălăjenii au condus aproape cap-coadă în setul al patrulea: 13:17, 16:20, 20:23, 22:24!!! Campionii pierd al doilea meci consecutiv în deplasare, după acel 0:3 de pe terenul Stelei.

Luni au avut loc ultimele două partide ale rundei. Anunțat ca foarte atractiv, dată fiind acerba rivalitate locală, derby-ul orașului Baia Mare, dintre CSȘ 2 CNE și Știința Explorări, a făcut toți banii. S-a încheiat după circa două ore și jumătate, cu victoria noii promovate, care se impune astfel în această partidă jucată în premieră absolută pentru voleiul maramureșean! Știința Explorări a condus cu 1:0, apoi a luptat din greu în setul 4, adjudecat în prelungiri, și a dominat tie-break-ul! "Oaspeții" au condus cu 4:0, 9:6, 12:9, 14:12 și 15:14!!!

Singurul joc televizat al rundei a fost Tricolorul - Dinamo, în care gazdele au reușit să câștige toate cele trei puncte după o partidă care putea deveni problematică, pentru că bucureștenii au câștigat primul set și au luptat mult în cel de-al doilea. Prahovenii au urcat pe locul 2 al clasamentului, la un punct de Steaua.

Rezultatele etapei a 7-a din Divizia A1 la volei masculin (rundă programată de FR Volei pentru data de 4 noiembrie 2017):

Sâmbătă 4 noiembrie 2017

Steaua București - CSU Universitatea de Vest Timișoara 3:0 (25:13, 25:16, 25:23)

CSM București - Universitatea Cluj 3:0 (25:18, 27:25, 25:21)

SCM U. Craiova - Unirea Dej 3:0 (25:15, 25:18, 25:14)

Duminică 5 noiembrie 2017

Arcada Galați - ACS Volei Municipal Zalău 3:1 (25:17, 20:25, 25:22, 26:24)

Luni 6 noiembrie 2017

CSȘ 2 CNE Baia Mare - Știința Explorări Baia Mare 3:2 (23:25, 25:17, 25:22, 24:26, 17:15)

Tricolorul LMV Ploiești - Dinamo București 3:1 (26:28, 25:20, 25:16, 25:18)

CLICK AICI pentru clasamentul Diviziei A1 la volei masculin

CLICK AICI pentru detalii despre transferurile din voleiul masculin românesc

Pareri
albinuța (06/11/17 11/35/37)
Cele două echipe masculine gonflabile ale voleiului autohton Zalăul și Galațiul, create parcă pentru a oferi satisfacții efemere propriilor conducători în amărâtul campionat național, nu au ratat ocazia oficială de a-și reînoi legământul de noncombat în meciurile directe. Arătând războinic și afișând iluzia unei dispute aprige, campioanei sezonului trecut - după un set 2 câștigat fără probleme - i s-au fâsâit ”surprinzător” mușchii încordați taman pe finalurile de set 3 și 4 pe care le puteau cîștiga lejer după cum decurgea jocul ambelor combatante. Fără ”pompa salvatoare” la îndemână în acest meci, TO-urile zălăuanilor au fost doar ocazii ideale de a temina mai repede comedia amară care aducea izbitor cu cea din finala Cupei. Spectacolul de prost gust, ”păcatul sportiv” comis de cele două combatante îmi aduce în minte un aforism: ”Păcatul este un bumerang pe care știi când îl arunci, dar nu știi când se întoarce și te lovește în cap” (Robert Frost).
pop (06/11/17 15/00/36)
din pacate aceasta comedie stranie merge pe buzunarul oamenilor din zalau [in salaj municipiul zalau este reprezentat la fotbal doar in liga 5 ] in realitate cam un milion este costul acestei echipe..dar ce conteaza cei din jurul echihei ciupesc cat pot mai mult
albinuța (06/11/17 20/09/54)
O nouă "bombă"la Galați! Presa locală anunță pe un breaking news demisia intempestivă a antrenorului bulgar Nikolai Jeliazkov de la Arcada! E suficientă o scurtă rememorare (doar) a evenimentelor petrecute în ultimii doi ani la gruparea gălățeană poreclită "club sportiv" pentru a avea imaginea și dimensiunea seriozității și profesionalismului existente acolo. Despre acestea, despre atmosfera din interior, a mai vorbit și fostul antrenor Stoev și va mai vorbi, cu siguranță, și cel care a rezistat ca antrenor până aseară.
Spectator (06/11/17 22/43/20)
Super frumos , l-a dovedit Rau pe Botea si Pop .
anonim (06/11/17 23/02/16)
Asa-i .. dar meciul s-a incheiat cu o mare greseala de arbitraj ..
Explorari (07/11/17 10/53/19)
Cam asta trebuie sa i se aplice arbitrului, din regulamentul lor: SUSPENDARE 1 AN - pentru arbitrul unu sau doi daca prin interpretarea eronata a regulamentului de joc sau necunoasterea acestuia se modifica castigatoarea meciului sau nu se poate stabili in mod regulamentar un castigator. Sa vedem ce decid onor sefii de la capitala.
baimarean (07/11/17 12/21/14)
Pt Marinel Covaci : Sunteti suparati pentru faptul ca v-a demonstrat Negrut , ca de ani de zile va insusiti foloase necuvenite , pacalind orasul . Va legati de arbitraj , care a facut cateva greseli ( omenesti ) fata de ambele echipe . Spectacolul pe care l-au oferit ambele echipe , a tinut o sala plina ( cum nu am mai vazut in Baia Mare ) , in picioare . Iar in afara de asta , prin strategia voastra Rad , Miclea , ati facut doi oameni , Botea si Rau sa se creada dusmani , Hei : dar la inceput si sfarsit de meci , cine ii cunoaste i-a vazut cum si-au dat mana cu fair play . Multumim , noi baimarenii pentru spectacolul oferit de toti protagonistii lui . Apropo , primarul de ce nu a venit ?
alt baimarean (07/11/17 13/02/11)
Disputa devine interesanta la Baia Mare.La ora actuala doar Explorari primeste bani de la CL si CJ datorita performantelor din campionatele trecute.......ce se va intampla daca CSS 2 termina campionatul inaintea celor de la Explorari?....iar asta deja este o dispuna oficiala care nu poate sa o mai conteste nimeni.....succes ambelor( concurenta creeaza valoare si implicit progres in toate domeniile)..
Oficial (07/11/17 21/08/00)
Din surse sigure : Virgil s-a retras , in favoarea familiei Dragusin .
pt alt baimarean (08/11/17 01/50/49)
Da este adevarat , rau si-a facut damblaua si s-a retras . Asta este el rau virgil NEBUNUL!!!
Aloo FRV (09/11/17 14/46/15)
Lume, lume, ia uite ce a aprobat Consiliul Director la ultima sedinta: Se aprobă în unanimitatate reprimirea, la cerere, în lotul divizionar a arbitrului Cristea Nicolae, având certificat de cazier judiciar curat. Cum se poate una ca asta domnilor? Ca maine vin si Macavei si Malaxia. Aceasta e de transmis la toata presa sa vada. Ia uitati ce spune regulamentul arbitrilor: XI. EXCLUDERE DIN CORPUL DE ARBITRI d) arbitrul a fost condamnat penal printr-o hotare judecatoreasca ramasa definitiva. NOTA : Excluderea din corpul de arbitri de volei este o sanctiune maxima, ce se dicteaza in cazuri extrem de grave. Dictarea unei astfel de masuri face imposibila revenirea in randul arbitrilor de volei, indiferent de perioada de timp care s-a scurs de la hotararea de excludere.
Parerea dumneavoastra (campurile marcate cu * sunt obligatorii)