Și totuși, vor fi 12 echipe în Divizia A1 la volei feminin, ediția 2019-2020!

Fetele de la CSO Voluntari vor juca în locul lui CSM București, în prima divizie

Așa cum am anunțat, Federația Română de Volei a fost nevoită să stabilească un nou țintar al Diviziei A1 masculine! Tragerea la sorți a fost refăcută după ce clubul CSM București a anunțat că retrage din campionat ambele echipe (fete și băieți), iar competiția masculină a rămas cu numai zece formații la start. Prima etapă va avea loc pe 12 octombrie.

Programul Diviziei A1 masculin, pentru ediția 2019-2020, s-a alcătuit după noua tragere la sorți a numerelor pentru Tabela Berger, care este următoarea:

10. CSM Gloria Buzău

La feminin, echipa bucureșteană a fost înlocuită de CSO Voluntari (FOTO), din Divizia A2, iar campionatul debutează pe 5 octombrie.

12. Dinamo București

Sistemul de desfășurare al Diviziei A1 a rămas același ca în sezonul trecut: după disputarea sezonului regulat, ocupantele locurilor 1-6 vor mai juca un mini-campionat de 10 etape, tur-retur, pentru a stabili campioana României și echipele calificate în Cupele Europene. La rândul lor, ocupantele locurilor 7-10 sau 7-12 vor juca și ele un mini-campionat, tur-retur, pentru a stabili, eventual, retrogradatele în Divizia A2. Cele 10 sau 11 formații își vor păstra punctajul acumulat în sezonul regulat. Astfel, fiecare echipă din turneul locurilor 1-6 va disputa câte 32 de meciuri în campionat.